27/08/2013
Montreal 2013 IPC Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης
Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ 2013 το οποίο έλαβε χώρα στο Μόντρεαλ. Η Ελληνική αποστολή αποτελούμενη από 12 αθλητές κατάφερε να συγκεντρώσει 8 μετάλλια (1 χρυσό – 1 ασημένιο – 6 χάλκινα). Οι αθλητές μας κατέρριψαν επτά εθνικά ρεκόρ και αναδείχθηκαν 15η δύναμη παγκοσμίως επί συνόλου 57 κρατών, όσων δηλαδή συμμετείχαν στη διοργάνωση του Καναδά.
Τον ‘’Ηρόδικο’’ εκπροσώπησαν δύο αθλητές, ο Ανδρέας Κατσαρός αγωνιζόμενος 50μ και 100μ ύπτιο στην κατηγορία S1 κατέκτησε την 6η και την 7η θέση αντίστοιχα και ο Βασίλης Τσαγκάρης αγωνιζόμενος 50μ πρόσθιο στην κατηγορία SB3 κατέκτησε την 4η θέση.
Ο Ανδρέας Κατσαρός πραγματοποίησε την καλύτερη ατομική του επίδοση στα 50μ ύπτιο κάνοντας χρόνο 1:41:41, 3 δευτερόλεπτα κάτω από την προηγούμενη καλύτερή του επίδοση.