11/06/2013
Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Boccia
Από 29 Μαΐου έως 2 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Boccia στο  κλειστό γυμναστήριο Περιστεριού «Α. Παπανδρέου». Στο πρωτάθλημα έλαβε μέρος και ο δικός μας Νταντανίδης Σπύρος,  ο όποιος αν και ο νεότερος παίκτης του τουρνουά όντας μόλις 16 χρονών, κατάφερε να κατακτήσει τη 12η θέση ανάμεσα σε 20 αθλητές στη κατηγορία bc3 με μια νίκη και δυο ήττες στον δεύτερο όμιλο.
Αναλυτικότερα στον πρώτο του αγώνα έχασε με 9-0 από τον 2ο πέρυσι Κωνσταντίνο Μασούρα του Άγιου Χριστόφορου ,στη συνεχεία έχασε πάλι με το μικρό 4-1 από τον Γιώργο Καλυβά του Θερμαϊκού και τέλος πηρέ τη πρώτη νίκη της καριέρας του από τον Χριστόδουλο Χατζηβασιλείου του Δρομέα με 7-2.
Στους αγώνες συμμετείχαν 49 αθλητές από 12 σωματεία σε 4 διαφορετικές κατηγορίες bc1, bc2, bc3, bc4.
Αξίζει να σημειωθεί πως στον πρώτο όμιλο της κατηγορίας του Σπύρου έπαιζε ο 1ος σε παγκόσμια κατάταξη Γρήγορης Πολυχρονιάδης ο όποιος και κέρδισε για 13η συνεχή φορά τη 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα .Ο Σπύρος αφού γύρισε με τις βαλίτσες του γεμάτες εμπειρίες ενθουσιασμό και εικόνες σκοπεύει να μεταλαμπαδεύσει όσα έζησε στα υπόλοιπα μελή του Α.Σ. ΗΡΟΔΙΚΟΣ καθώς και στα μέλη του Συλλόγου ΠΕΡΠΑΤΩ, έτσι ώστε να διαδοθεί το άθλημα στον τόπο μας και του χρόνου να μην εκπροσωπεί μόνο αυτός τον ΗΡΟΔΙΚΟ αλλά και πολλοί άλλοι και άλλες μιας και το άθλημα είναι μικτό.
Να αναφέρουμε επίσης πως προπονητής του Σπύρου είναι ο κ. Ευαγγελινός Πέτρος και βοηθος προπονητή η κα Παπαευαγγέλου Πόπη.